2 października 2022

Dobroczynny wpływ aktywności w wodzie

Coraz częściej słyszymy o tym, jak wielką wartość dla naszego zdrowia ma właściwe żywienie oraz regularna aktywność fizyczna, jednak wielu ludzi ma problem ze znalezieniem właściwej aktywności, która nie tylko pomoże nam, ale też nie zaszkodzi.
W przypadku osób otyłych lub też starszych, osób od dawna lub nigdy nie ćwiczących, zbyt intensywne treningi mogłyby okazać się bardzo niebezpieczne i właśnie dla nich najlepszym rozważaniem będzie aktywność w wodzie. Zarówno podczas pływania, jak i podczas ćwiczeń w wodzie, nasze całe ciało intensywnie pracuje, zazwyczaj zmuszając wszystkie mięśnie do pracy. Przy tym jednak odciąża stawy, szczególnie te w kończynach dolnych, które szczególnie u osób z nadwagą lub otyłością, są obciążone dodatkowym ciężarem przy każdym ruchu. Woda sprawia, że jesteśmy lżejsi, więc nie tylko ćwiczymy nasze ciało, ale również, odpoczywa ono od codziennego dźwigania nadprogramowych kilogramów. Jest to również sport polecany seniorom, ponieważ nie wymaga gwałtownych ruchów, jest raczej wolny i spokojny, w każdym momencie można przestać ćwiczyć, aby znaleźć swój własny rytm. Aktywność fizyczna w wodzie, jest również bardzo polecana osobom z obniżoną sprawnością fizyczną, często też jest elementem rehabilitacji osób niepełnosprawnych, czy też formą wspierającą eliminowanie stresu w codziennym życiu.
Jeżeli tylko mamy możliwość, brać udział w zajęciach aktywności fizycznej w wodzie, pływaniu, ćwiczeniach czy masażach, warto jest z tego skorzystać niezależnie od wieku czy stanu zdrowia, ponieważ korzyści z tego płynące są naprawdę duże.