4 października 2023

Decydowanie się na regularną aktywność

W uprawianiu sportu kluczowe jest oczywiście zacięcie i motywacja – zwłaszcza na amatorskim poziomie, gdzie nie ma dodatkowych motywatorów w postaci pochwał ekspertów, dziennikarskich opinii czy kontraktów i nagród. Dla amatora uprawiającego biegi czy jeżdżącego dziesiątki kilometrów rowerem jedyną satysfakcją jest pokonywanie kolejnych granic i satysfakcja z poprawiania własnych wyników.
To często wystarcza nie tylko do tego, aby regularnie wychodzić na trening i zrzucać kilogramy czy kształtować wspaniałą figurę. Dla coraz większej liczby osób trening i regularność wysiłku fizycznego jest także narzędziem do zmiany własnej psychiki i zbudowania w sobie zupełnie nowych wartości.
Sport nie bez powodu jest wykorzystywany coraz powszechniej w procesach resocjalizacyjnych i służy idealnie do przekształcenia agresji młodych gniewnych ludzi w pozytywnie kanalizowany wysiłek fizyczny. Także zwykli ludzie po rozpoczęciu treningu odkrywają w sobie nowe pokłady motywacji, zdecydowania i samozadowolenia.