4 października 2023

Jak zachęcić dzieci i młodzież do aktywności fizycznej

Coraz częściej słyszymy o problemie dzieci i młodzieży z nadwaga i otyłością, każde kolejne pokolenie jest obciążone coraz bardziej ryzykiem wystąpienia problemów zdrowotnych nierozerwalnie połączonych z niewłaściwą wagą ciała.
Zarówno Ministerstwo Zdrowia, lekarze jak i rodzice coraz częściej zastanawiają się jak zachęcić młodych ludzi do aktywności fizyczne i regularnego uprawiania sportu, jednak o rodzice mają tutaj najwięcej do zrobienia. Przede wszystkim należy dzieciom dać dobry przykład i zachęcać do wspólnej aktywności, najlepiej na świeżym powietrzu, inaczej nie przekonamy dziecka, że rodzice mogą spędzać czas przed telewizorem lub komputerem a dziecko w ruchu. Dzieci mają intuicyjną potrzebę bycia w ruchu, skakania, biegania i uprawiania wszelkich sportów, ważne jest aby ją podtrzymywać i pomóc dziecku znaleźć ulubioną dyscyplinę sportu. Tak samo jak dorośli są różni, tak też i dzieci (młodzież), dlatego nie upierajmy się przy grze w piłkę nożną czy siatkówkę, ale proponujmy rower, pływanie, zumbę, siłownię czy też jogę.
Pamiętajmy, że nasze zdrowie składa się z kilku podstawowych czynników, takich jak aktywność fizyczna, zdrowe żywienie, prawidłowy sen oraz wypoczynek, jeżeli chcemy aby w przyszłości nasze dzieci były zdrowe i szczęśliwe, musimy o nie zadbać już teraz.