9 grudnia 2022

Ruch i aktywność fizyczna

Pojęcie aktywności fizycznej jest bardzo zróżnicowane dla różnych osób i każdy pacjent bez wątpienia powinien przyjmować za swoje maksimum zupełnie inne formy aktywności. Dla osób po wypadkach czy w ramach rehabilitacji już samo pójście bez dodatkowego podparcia kilku metrów jest wielkim sukcesem.
Inni, przeciętni obywatele, którzy nigdy nie uprawiali sportu, do domu, szkoły, pracy czy sklepu jeżdżą samochodem mi spożywają przeciętnej jakości żywność przez cały dzień – z pewnością mogą się cieszyć z przebiegnięcia kilku kilometrów w dobrej formie. Na innym pułapie są ci, którzy mają lat pięćdziesiąt i nagle po zawale muszą zmienić swój styl spędzania czasu na bardziej aktywny.
Dla nich nawet szybki spacer po okolicznym parku już stanowi zrealizowanie planu narysowanego przez kardiologa. Trudno do tych grup porównywać nawet zwykłych amatorów, którzy jednak regularnie i systematycznie realizują jakiś program treningowy i starają się kontrolować swoją dietę oraz rezultaty, stawiając sobie przy tym nowe cele.